Read Kokteyl Parti by T.S. Eliot Free Online


Ebook Kokteyl Parti by T.S. Eliot read! Book Title: Kokteyl Parti
The author of the book: T.S. Eliot
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 39.82 MB
Edition: Bilgi Yayınevi
Date of issue: 1975
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Kokteyl Parti:

Bülent Ecevit'in sözleriyle ''Kokteyl partide Eliot iki tür insan yaşamını karşılaştırır. Kimi insanlar kendi günlük yaşamlarının dar çerçevesiyle yetinirler. Kendilerini aşmayı da başkaları için yaşamayı veya kendilerini harcamayı da düşünmezler. Kişisel mutlulukları önde gelir onlar için. Aslında pek mutlu da olamazlar. Kendi küçük dünyalarının çekişmeleri, kuşkuları, hırsları, kıskançlıkları içinde yaşamlarını birbirlerine zehir ettikleri de olur. Ama yine de o yaşamın çerçevesini aşmayı düşünemezler veya bundan çekinirler.

...Kimi insanların seçtiği yolun sonu ise 'bir kokteyl parti'dir. Fakat sonu 'bir kokteyl parti' olan yolu, kolay görünen yolu seçenlerin de, çileli yolu seçenlerden öğrenebilecekleri şeyler vardır. Eğer öğrenmeleri gerekeni öğrenebilecek olgunluğa ulaşabilirlerse, onlar da, hiç değilse, kendi yaşamlarıyla daha iyi bağdaşabilirler.''

Read Ebooks by T.S. EliotRead information about the author

Ebook Kokteyl Parti read Online! Thomas Stearns Eliot was a poet, dramatist and literary critic. He received the Nobel Prize in Literature in 1948 "for his outstanding, pioneer contribution to present-day poetry." He wrote the poems The Love Song of J. Alfred Prufrock, The Waste Land, The Hollow Men, Ash Wednesday, and Four Quartets; the plays Murder in the Cathedral and The Cocktail Party; and the essay Tradition and the Individual Talent. Eliot was born an American, moved to the United Kingdom in 1914 (at the age of 25), and became a British subject in 1927 at the age of 39.

See also http://en.wikipedia.org/wiki/T.S._Eliot


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Kokteyl Parti
Read EBOOK Kokteyl Parti by T.S. Eliot Online free

Download PDF: kokteyl-parti.pdf Kokteyl Parti PDF