Read Kayıp Şeyler Kitabı by John Connolly Free Online


Ebook Kayıp Şeyler Kitabı by John Connolly read! Book Title: Kayıp Şeyler Kitabı
The author of the book: John Connolly
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 666 KB
Edition: Hyperion
Date of issue: 2014
ISBN: 6055002019
ISBN 13: 9786055002015

Read full description of the books Kayıp Şeyler Kitabı:

'Hayal edebildiğiniz her şey gerçektir.'

On iki yaşındaki David, çatı katındaki odasında, kaybettiği annesinin yasını tutuyor. Kızgın ve yalnız bir halde olan David sadece raflarındaki kitaplarla dostluk kuruyor. Fakat bu kitaplar, karanlıkta David ile fısıltıyla konuşmaya başlıyor ve David, sevgili annesinin çok sevdiği mitlere ve peri masallarına sığındıkça gerçek dünyanın ve hayal dünyasının bir biri içinde erimeye başladığını fark ediyor. Çarpık Adam dudaklarında dalgacı bir tebessümle geldiğinde, gizemli bir bilmece gibi şifreli bir şeyler söylüyor: "Hoş geldiniz Majesteleri. Yeni kralımıza selamlar olsun."

Avrupa'da savaş devam ederken, David ölümcül bir hızla hem kendi hayalinin ürünü olan hemde ürkünç bir gerçeklik taşıyan bir diyarın içine çekiliyor. Bu diyar, David'in kendi dünyasının mitler, masallar, kurtlar ve kurtlardan daha beter kurtlar ile dolu korkunç bir yansıması ve kendi sırlarını gizemli bir efsanevi kitapta saklayan silik bir kral tarafından yönetiliyor.

'Ustalıkla dokunmuş, dokunaklı bir masal'
-TheTimes-
(Tanıtım Bülteninden)

Read Ebooks by John ConnollyRead information about the author

Ebook Kayıp Şeyler Kitabı read Online! John Connolly was born in Dublin, Ireland in 1968 and has, at various points in his life, worked as a journalist, a barman, a local government official, a waiter and a dogsbody at Harrods department store in London. He studied English in Trinity College, Dublin and journalism at Dublin City University, subsequently spending five years working as a freelance journalist for The Irish Times newspaper, to which he continues to contribute.

He is based in Dublin but divides his time between his native city and the United States.

This page is administered by John's assistant, Clair, on John's behalf. If you'd like to communicate with John directly, you can do so by writing to contact-at-johnconnollybooks.com, or by following him on Twitter at @JConnollyBooks.

Librarian Note: There is more than one author in the GoodReads database with this name. See other authors with similar names.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Kayıp Şeyler Kitabı
Read EBOOK Kayıp Şeyler Kitabı by John Connolly Online free

Download PDF: kayp-eyler-kitab.pdf Kayıp Şeyler Kitabı PDF